مشخصات فردی و زندگینامه
نام:محمدصادق
نام خانوادگی:حائری
شهرت:محی‌الدین حائری شیرازی
پست الکترونیک:info@haerishirazi.ir
آدرس وب سایت:http://haerishirazi.ir
تخصص ها:فقه و اصول ، اخلاق و عرفان ، الهیات و معارف اسلامی

زندگی نامه

محمد صادق (محی الدین) حائری شیرازی در اسفند سال 1315 در شیراز در خانواده ای اصیل و روحانی که به تعبیر وی « رغبتشان الی ا... بود » به دنیا آمد . پدرش آیت ا... عبد الحسین حائری ، مجتهد زاهد و عارفی بود که جز به ضرورت سخن نمی گفت و مادرش بانویی مسلمان ، پارسا و دین باروری بود که در دوران منع حجاب و رضاخانی ، نزدیک به 25 سال به اعتراض در خانه نشست .

آیت ا... حائری تحصیلات کلاسیک خود را تا اخذ دیپلم ریاضی در شیراز طی کرد و در سال تحصیلی 35-34 به قصد شرکت در کنکور و ورود به دانشگاه به تهران آمد . اما مأموران رژیم پهلوی ، وی را علیرغم داشتن همه شرایط برای ورود به دانشگاه به دلیل مسائل سیاسی از تحصیل در دانشگاه باز داشتند. او از آن پس ، به خاطر درک وجود جوهر استقلال در روحانیت و نظام طلبگی (سال 1335) به تحصیل علوم حوزوی رو آورد.

دوره سطح را ابتدا در مدرسه منصوریه و مدرسه سید علاءالدین حسین و سپس مدرسه آقا باباخان طی نمود. در این دوره از محضر درس آیت الله بهاء الدین محلاتی و آیت ا... شیخ محمد علی موحد بهره وافر برد.
وی پس از فراغت از دروس سطح ، برای ادامه تحصیلات حوزوی به قم هجرت کرد و در درس آیت الله العظمی بروجردی و همچنین درس آیت ا... داماد و امام خمینی حاضر شد و به کسب فیض پرداخت .
ورود آیت ا... حائری به عرصه مبارزات سیاسی به سالهای پس از تبعید امام خمینی (ره) به ترکیه باز می گردد که به علت شدت تعلق خاط به حضرت امام خمینی (ره) قادر به ادامه تحصیل در قم نگردید و به شیراز مراجعت نموده و به تدریس دروس حوزوی و سامان دادن یک حرکت فکری و فرهنگی به روز در مسجد شمشیرگرها پرداخت .

 

در طول 10سال جلسات مستمر دراین مسجد مبارزات سیاسی فرهنگی خود با رژیم را پی گیری نمود. و پس از تجربه سالها زندان و تبعبد درسال 1353 به قم مهاجرت نمود. و این بار در کنار شهیدان آیت ا... دکتر بهشتی و قدوسی و آیت ا... جنتی و مصباح یزدی کمر همت به تربیت طلاب علوم دینی در مدرسه حقانی بست که بسیاری از خدمتگزاران فعلی نظام ثمره این سالیان اند.

 پس از انقلاب جلسات درس منظمی را برای دانشجویان پیرو خط امام و دفتر تحکیم وحدت در محل لانه جاسوس اداره نمود و به دفاع از مبانی نظام پرداخت که کتاب ولایت فقیه حاصل این جلسات میباشد.
ایشان در دوره اول مجلس شورای اسلامی به عنوان نماینده اول شیراز به این مجلس راه یافت و ریاست کمیسیون اصل 90 را به عهده گرفت .

پس از شهادت شهید محراب حضرت آیت ا... دستغیب در 20 آذر 1360 از جانب امام به امامت جمعه شیراز منصوب گردید.

حاصل سالها امامت جمعه ایشان ایراد خطبه های محققانه و تشکیل جلسات مستمر علمی با اساتید حوزه و دانشگاه حول محور علوم انسانی اسلامی است . تقدیم بیش از بیست عنوان کتاب و ارایه مقلات تخصصی در حوزه اقتصاد اسلامی از دیگر ثمرات این سالیان است.

ایشان در دوره اول و دوم خبرگان رهبری به نمایندگی از مردم فارس به مجلس خبرگان راه یافت و پس از فوت امام راحل به عنوان اولین مخالف شورایی شدن رهبری سخنان مؤثری را در این مجلس ایراد نمود. که در نهایت به انتخاب مقام معظم رهبری منجر گردید.